2024 évi Egyiptomi Történelmi Körutazásunk nem indult könnyen több okból is…

Fontosnak tartom, hogy a csoportunk tagjai koherens érdeklődésűek legyenek, hiszen a körutazásaink során rengeteg helyszínt megnézünk Egyiptomban. Utazásaink programjai mindíg túlmutatnak a tömegturizmus körutazásain, épp ezért fontos, hogy a velünk utazók valóban érdeklődjenek a történelem és a történelmi látnivalók iránt, hiszen ekkor élvezik a körutazásunk programját. Július hónapban egy nem koherens utastárs túlzó félelmei nehezítették a szervezést. Később pedig két lelkes utastársunk kénytelen volt lemondani az utazásukat, mert egyikük súlyos balesetet szenvedett kb. 3 héttel az indulásunk előtt. V. Zsuzsa részére itt is gyors gyógyulást kívánok a műtétek után és jelezném nekik, hogy gondoltuk rájuk Egyiptomban.

Egyiptomi körutazásunk első napján hosszas várakozás után indultunk, mivel az Egyptair gépe közel 2 órás késéssel indult Budapestről… ám ez nem szegte jókedvünk. A késve indulás miatt igen késő este érkeztünk meg Kairóba, ahol kedvesen vártak minket. Hamar átszeltük a várost, és megérkeztünk kényelmes hotelünkbe, a Grand Múzeum szomszédságában…

Hogy hosszabban tudjunk pihenni a késői érkezés után, megcseréltük a programunkat és elsőként Szakkarába látogattunk, ahol piramisok és sírok sokaságát néztük végig, és természetesen a bikaszarkofágokkal teli Szerápeumot sem hagytuk ki. Kis csapatunk hatalmas lelkesedéssel tekintette meg Dzsószer, Teti és Unisz piramisait, kívül és belül… Nemesi sírokat (masztabákat) tekintettünk meg, megcsodálva a látványosan szép életképeket, jeleneteket, dekorációkat és a sokerez éver eredeti színeket a falakon.

Utazásunk harmadik napján a gízai piramiskörzetetbe látogattunk el. Bementünk a Nagy Piramis belsejébe is, majd körbejártuk a piramist, és elsétáltunk a Khefrén piramishoz, illetve átmentünk Menkauré piramisához és ezt is kívül-belül megnéztük. Csodálatos időnk volt, nagyon élveztük a gízai fennsík bejárását. A panoráma ponton sok-sok fényképet készítettünk a három piramisról. A Nagy Szfinx is “terítékre került”, természetesen. És persze a Szfinx előtt álló, különleges és érdekes építmény, a Völgytemplom is. Majd a körzetből kifelé menet, elcsábultunk az árusok portékáinál, mert nem szokványos szobrokat is találtunk. Nagyon szép álló Thot szobrot, II. Ramszesz szobrot, Anubisz és teveszobrokat vásároltunk, és még én is gyarapítottam Basztet szobor gyűjteményemet egy csodaszép álló Basztet szoborral, aki szisztrumot tart a kezében.

Kairó egy zsúfolt nagyváros, mégis olyan különleges hangulata van, és látnivalóinak sokasága, egyszerűen lenyűgöző. Hotelünk kényelmessége és csendes nagy kertje pihentetően hatott ránk, így kényelmesen tudtunk délutánonként a medencében felfrissülni, és esténként pedig megbeszélni a napközben látott helyszíneket, látnivalókat.

Utazásunk programjában jópár múzeum is szerepelt, többek között a kairói Régészeti Múzeum, az Egyiptomi Civilizáció Múzeuma és a Királymúmiák Csarnoka, valamint a Luxori Múzeum. Mindhárom múzeum ókori egyiptomi műtárgyai lélegzetelállítóan szépek, érdekesek és magukkal ragadóak, bizonyítva az ókori egyiptomiak művészeti tehetségét. Mindhárom múzeum a maga nemében egyedülálló kiállításokkal rendelkezik. A Tahrír téri Régészeti Múzeum az első igazi nagy múzeum, aminek a fő profilja az ókori egyiptomi műtágyak voltak. Itt találhatóak a legnagyobb és legismertebb szobrok, szarkofágok, reliefek és kincsek. A Luxori Múzeum a thébai nyugati és keleti parton megtalált műkincseket mutatja be. Az Egyiptomi Civilizáció Múzeuma pedig Egyiptomra, mint országra fokuszál a kezdetektől, korokon és időszakokon keresztűl, egészen napjainkig. A modern múzeumban látványosan szépen vannak kihelyezve a tárgyak, különböző tematikus tárolókban. Emellett szintén meglátogattuk a királyi rezidenciát, a tróntermet, a Manial Palace-ban. Ez az épületegyüttes igazi ékessége Kairónak, hiszen garantált az “ezeregyéjszaka” élmény…

Utazásunkat Egyiptom déli részén folytattuk. Az Egyptair késve indulása/érkezése okozott némi kényelmetlenséget. Függetlenül ettől II. Ramszesz Győzelmi Templomának szépsége kárpótolt bennünket. Az európai északi hidegfront miatt, az a meleg ami kellemes meleggé változtatta volna a szeptember/októberünket, a hidegfront miatt lent maradt Észak-Afrikában… és bizony nyárközépi meleget okozott Egyiptomban. Szóval nem fáztunk sem Abu Szimbelben, sem Asszuánban. Délután Philae-sziget Ízisz templomát tekintettük meg és jártuk be a sziget minden építményét, csarnokát. Imhoteptól gyógyulást kértünk, Ízisztől pedig kértük óvjon bennünket hosszú utazásunkon. Majd vacsozázni mentünk egy kellemes núbiai étterembe, ahol istenien főztek és nagyon-nagyon ízletes vacsorát kaptunk. Este pedig még meglátogattuk a bazárban a fűszerest is. Majd a frissen beszerzett mangókból “mangó-partit” rendeztünk a szobáink közös teraszán, ahol mangót ettünk, és jókat beszélgettünk, nevetgéltünk.

Következő napunkon kényelmesen megreggeliztünk a közvetlenük a Nílus-partján lévő hotelünkben, majd útnak indultunk észak felé a folyóvölgyben. 11 óra körül érkeztünk Kom Ombóba, ahol rajtunk kívül kb. 5-6 ember lézengett csak a templomban… így kellemes élmény volt a templom bejárása. A templom melletti kávézó nagy kedvencem nem csak az egyedi dekorációja miatt, hanem mert isteniek a friss gyümölcsökből facsart juice-ok. Most is mangó, citrom, narancs, guava, banán juice-októl roskadoztak az asztalunk, mert mindenki duplázott a finom italokból.

Azt hiszem, azoknak akik az Egypt Forever facebookoldalt látogatják nyilvánvaló, hogy szeretem Egyiptomot. Nem csak az ókori Egyiptom történelme, helyszínei nyűgöznek le, de szeretem a mai Egyiptom közel-keleti hangulatát, varázsát is. Szeretem megmutatni, hogy milyen kedvesek, segítőek, barátságosak a helyi emberek, mennyire jó élmény megismerni ezt az országot úgy, hogy ha kilépünk a szállodasorok kicsit életidegen “steril” világából…

Igen, tisztában vagyok azzal, hogy az elmúlt 2-3 évben mekkora infláció történt Egyiptomban, ami mindenhol áremelést generált. Igen, mindennek felment az ára…sajnos. Az alkudozás a bazárban több okból is szükséges, hiszen itt ez szokás, és az is fontos, hogy jó áron jussunk hozzá a kiszemelt pólóhoz/sálhoz/szobrocskához/fűszerhez. De most azért előfordultak negatív élmények is. Luxorban bizony volt olyan üzlet, ahol túlzottan is meg kellett küzdeni azért, hogy jó áron kapjunk meg egy-egy szobrot, vagy egy sálat. De azért nagy többségében kellemes volt a bazarazás, a vásárolgatás. Luxorban is elmentünk helyi ízeket kóstolni, és a hotelünk is kedveskedett nekünk azzal, hogy autentikus egyiptomi ételt szolgáltak fel nekünk.

Luxor keleti és nyugati partját bejártuk, hiszen programunkban sok-sok helyszín megtekintése szerepelt. A Királyok Völgyében hat sírt tekintettünk meg, többek között Tauszert fáraónő, II. Széthi, III. Ramszesz, V. és VI. Ramszesz, I. Ramszesz sírját és a legszebb és leghosszabb sírt, I. Szethi sírját is. Majd Hatsepszut fáraónő halotti temploma következett. Ezt követően egy rövid pihenő után III. Ramszesz palotatemploma, Medinet habu templom következett és a délutánt II. Ramszesz halotti templomában töltöttük. Luxor keleti partján pedig bejártuk keresztük-kasul a Karnak Templomot, sok-sok szentélyével, csarnokával, templomával. A Szent-tó mellett üldögélve megláttuk, ahogy a templom cicái lelkesen várják a horgászok “adományait”. És pálmamagot szedtünk az ismerősöknek, hogy erről a szent szakrális helyszínről származó pálmácska nőjön otthon nálunk a lakásban. Vásárolgattunk a templom könyvesboltjában, mert remek újra a kínálat. És persze látogatást tettünk a Honszu templomban, és Mut istennő templomában is. Természetesen figyeltünk arra, hogy ne a nagy tömegben érkező turistahaddal viaskodva kelljen megnézni a templomot, hanem elkerülve a tömeget, nyugalomban, kényelmesen jártuk be a templomkörzetet. Mire megjött a Hurghadából érkező “siserehad”, mi már kifele sétáltunk a templomból… Később napnyugta időszakában jártuk be a Luxor Templomot, a lenyugvó nap aranyszínű fényében. És természetesen a Luxor Múzeumot sem hagytuk ki… hiszen, látványosan szép a múzeum kiállítása. És persze minden este órákat barangoltunk a bazárban…. Sőt! Andrással külön “fedezzük fel a várost” bevásárlótúrán vettünk rész. :)))

Természetesen a legősibb városba, Abydosba és Hathor istennő templomába, Denderába is ellátogattunk. Ki nem hagynám ezt a két helyszínt, hiszen a kedvenc templomaim. Ezeknek a különleges templomoknak a látványa mindannyiunkat lenyűgöztek. Mindkét templom csodálatosan szép és egyedi. Pont ezért érdemes megtekinteni, hiszen ezeknek a templomok díszítése olyan, amit máshol nem láthatunk. Abydosban megnéztük a titokzatos “tank-helikopter-űrhajó” hieroglifákat, és az Ozirion ősi romjait, Denderában a “villanykörte” ábrázolásokat. Csodálatos szisztrum medállal, egy hathor-fejes skarabeusszal és egy kerámia-gyűrűvel gazdagítottam eddig sem kicsi egyiptomi gyűjteményemet… mert bizony a szép dolgokra nem tudtam nemet mondani én sem. Mahmoud éttermében finomat ebédeltünk, és érdekes élmény volt látni a vidéki Egyiptom mindennapjait is.

Luxorból visszatértünk Kairóba… és itt folytatódott a programunk. Kairóba visszaérkezésünk után az óvárost barangoltuk de, megtekintve több iszlám mecsetet, keresztény templomot. A kopt-negyen zegzúgos utcái mindenkinek elnyerték a tetszését, a kedvenc könyvesboltunkkal és szuvenírüzletünkkel együtt. Szalahaddin erődjében is több helyszínre látogattunk el, többek között a megnéztük az erődítmény börtöncelláit, a Hadtörténeti Múzeum kertjét, a híres középkori kapukat is. A panorámateraszról megcsodáltuk Kairó látképét, és szerencsések voltunk, mert láthattuk a távolban a gízai piramisokat is. Kicsit szomorú pillantások voltak ezek, hiszen lassan indultunk a reptérre, hogy visszarepüljünk Budapestre.

Összegzésként azt mondhatom, a csoporttagok lelkesedése láttán, hogy egy újabb nagyon jó körutazáson vettünk részt, amit mindannyian élveztünk, sok-sok látnivalót láttunk, sok élménnyel gazdagodtunk, és Egyiptom most is csodálatos arcát mutatta nekünk. Külön szeretném megköszönni utastársaink lelkesedését, odaadását és türelmét, amit a rajtunk kívülálló események kapcsán tanusítottak, hiszen az Egyptair késései nem szegték kedvüket. Köszönöm nekik a kedves ajándékot, a szép ushabti-t, ami ékes dísze lett egyiptomi szobrocska-gyűjteményemnek.

Szintén nagy örömmel köszönöm meg partnerünknek a Temo Tours Travel Agency-nek utazásunk megszervezését és lebonyolítását. Külön köszönöm Mr. Hesham Moatasem remek együttműködését, munkáját, mellyel élménnyé tette nyaralásunkat.

*****

2025. szeptember végén újabb történelmi körutazásra indulunk… 13 napos, vörös-tengeri pihenő programot is tartalmazó történelmi körutazásunkon.

Ha van kedve családias, baráti hangulatban, kis csoporttal, kellemes környezetben, kényelmesen megtekinteni Egyiptom történelmi nevezetességet, velünk megteheti… A Temo Tours Travel Agency szervezésében, kényelmes és tiszta hotelekben lakunk, finomakat eszünk, sok időt töltünk a történelmi helyszíneken, képzett egyiptológus kíséri és vezeti utazásunk. Külön figyelmet fordítunk arra, hogy lehetőség szerint ne a nagy tömeggel együtt látogassuk a történelmi helyszíneket, és figyelünk a csoport egyéb igényeire, hogy ha szeretnének még több helyszínt megtekinteni, hiszen utazásunk célja a felfedezés/megtapasztalás/megismerés élménye. Kulinális élmények épp úgy része programunknak, hiszen Egyiptomot finom ízeivel együtt érdemes megismerni.

Kérje utazásunk információit: info@egyptforever.hu

Csatlakozzon hozzánk következő utazásunkon….. Szeretettel várjuk!


2024. szeptember 27.

Kósa Ildikó – Egypt Forever

Pontszám
Kattints a post értékeléséhez!
[Összesen: 1 Átlag: 5]