Végre….

Megkezdődött a próba-nyitás a Grand Múzeumban.

Egyiptom és a világ régészeti közössége számára egyaránt várva várt pillanat: a Grand Egyiptomi Múzeum (GEM) szerdán tartotta „lágy megnyitója”, vagyis próbaüzemének indítása, mely jelentős mérföldkövet jelent Egyiptom páratlan kulturális örökségének megőrzésében és bemutatásában. A Kairó melletti gízai fennsíkon a Piramisoktól mindössze két kilométerre található GEM a világ legnagyobb régészeti múzeuma lesz, melyet egyetlen civilizációnak, nevezetesen az ókori egyiptomi civilizációnak szenteltek.

Egyiptom és a világ régészeti közössége számára egyaránt várva várt pillanat: a Grand Egyiptomi Múzeum (GEM) szerdán tartotta „lágy megnyitója”, vagyis próbaüzemének indítása, mely jelentős mérföldkövet jelent Egyiptom páratlan kulturális örökségének megőrzésében és bemutatásában. A Kairó melletti gízai fennsíkon a Piramisoktól mindössze két kilométerre található GEM a világ legnagyobb régészeti múzeuma lesz, melyet egyetlen civilizációnak, nevezetesen az ókori egyiptomi civilizációnak szenteltek.

A próbanyílás bepillantást enged a múzeum pompájába, és ízelítőt nyújt abból, mire számíthatnak a látogatók, miután a múzeum teljesen kinyílik. A fő galériákban ikonikus kincsek exkluzív megbemutatása, valamint az Átrium és a Nagy Lépcsőház várja a látogatókat. A Tutankhamon-galériák zárva maradnak az egész múzeum ünnepélyes megnyitásáig.

A múzeum fő galériái példátlan utazást kínálnak a látogatóknak az ókori egyiptomi civilizáción keresztül, amely az ie 7000-től i.e. 394-ig terjedő időszakra terjed ki. A galériák ennek a civilizációnak a történetét mutatják be az ősi kincsek és régészeti gyűjtemények gazdag tárházán keresztül, melyeket aprólékosan úgy terveztek, hogy elmeséljék az ókori Egyiptom hosszú és izgalmas történetét. A tizenkét galéria négy nagy időszakra, valamint a társadalom, a királyság és a hiedelmek három tematikus pillére alapján a látogatókat arra kéri, hogy többféleképpen is felfedezzék Egyiptom történelmét. Akár időrendi, akár tematikus mozgást választja, vagy mindkettőt kombinálja, minden látogató egyedi és személyre szabott utazást tehet Egyiptom múltjában.

„A galériák magával ragadó élményt nyújtanak az egyiptomi emberek – királyok, királynők és közemberek – életébe” – mondta Eltayeb Abbas, a GEM régészeti ügyekért felelős régiségügyi miniszter asszisztense. Abbas elmondta, hogy az őskori vadászó-gyűjtögetők mindennapjaitól, a nagy harcos királyok temetkezési előkészületeiig a kiállítások feltárják, hogyan éltek, hogyan imádkoztak és készültek az ókori egyiptomiak a halálukra, a túlvilági utazásra.

A csodálatos tárgyak, mint a királyi ékszerek, szertartási tárgyak, és a mindennapi eszközök bepillantást engednek az ókori egyiptomiak hiedelmeibe, reményeibe és félelmeikbe, valamint a társadalmukat meghatározó összetett társadalmi struktúrákba. A társadalom téma az ókori Egyiptom különböző csoportjainak mindennapi életét mutatja be, a vadászó-gyűjtögetőktől, a földművesektől az írástudókig, papokig és a kormányzati tisztviselőkig. A kiállítás gondosan összeválogatott műtárgyakon – bútorokon, szerszámokon és személyes tárgyakon – keresztül eleveníti fel a gazdagok és a szegények életmódja közötti ellentétet. Az ókori egyiptomi társadalmat formáló innovációkra is összpontosít, betekintést nyújtva az országot évezredek alatt átalakító mezőgazdasági és kulturális fejlődésbe.

A királyság, mint téma az ókori Egyiptom királyainak és királynőinek fejlődő szerepét követi nyomon a dinasztikus időszak több mint 3000 évében. A korai dinasztikus időszaktól kezdődően a rész bemutatja, hogyan nőtt a királyi hatalom és befolyás, ami Egyiptom megalakulásával a világ egyik legnagyobb birodalmává vált. A látogatók felfedezhetik a királyi dinasztiák felemelkedését és bukását, a központosított hatalom létrehozásától Egyiptom végső hanyatlásáig, amikor a Római Birodalom tartományává vált.

A Hiedelmek témában Abbas szerint a galériák az ókori Egyiptom spirituális és vallási világába nyúlnak vissza és mutatják be elődeink titokzatos elképzeléseit. Ez a rész Egyiptom isteneinek és istennőinek panteonját, templomaikat, valamint az egyiptomi vallást formáló isteni kultuszokat mutatja be. A látogatók bonyolult temetési rituálékról is tájékozódhatnak, ideértve a sírok és temetkezési komplexumok építését, valamint a különféle tárgyakat és felszereléseket is megismerhetnek – például kanopuszedényeket és ushepti figurákat –, melyek a halottakat a túlvilágra kísérték. Ezeken a kiállításokon keresztül nyilvánvalóvá válik a mély kapcsolat a vallás és az ókori Egyiptom kormányzása között. „A GEM fő galériái rendkívüli utazást tesznek lehetővé Egyiptom gazdag történelmén keresztül, így a látogatók mélyrehatóan megismerhetik, hogyan élt, hogyan uralkodott és hogyan hitt a világ egyik legnagyobb civilizációja. Akár a társadalomra, akár a királyságra, akár a hiedelmekre összpontosítanak, minden galéria meghívja a látogatókat, hogy belépjenek az ókori egyiptomiak mindennapi életébe, monumentális uralkodásaiba és spirituális birodalmába” – mondta Abbas.

Minden galéria kiemeli Egyiptom történelmének különböző időszakaiból származó kulcsfontosságú műtárgyakat és kincseket, bepillantást nyújtva az ókori egyiptomiak életébe, hiedelmeibe és újításaiba. Abbas elmondta, hogy az első három képtár az egyiptomi történelem legkorábbi időszakait fedi le, az őskortól az első átmeneti időszak végéig. A legkiemelkedőbbek közé tartozik a Tel Farqa gyűjtemény, melyben egy helyi uralkodó és fia aranyfigurái láthatók. A látogatók finoman kidolgozott eszközöket is találnak a réz-sírból, edényeket Dzsószer fáraó piramisából, valamint királyi tárgyakat, például bútorokat, edényeket és koporsókat Hetepheresz királynő temetési kellékeiből. Figyelemre méltóak a Nieth királynő sírjából származó rituális csónakok is, melyek betekintést nyújtanak az ősi királyi temetkezési szokásokba.

A GEM negyedik, ötödik és hatodik galériája Egyiptom középső birodalmát és a második köztes időszakot fedezi fel. A legkiemelkedőbbek közé tartoznak II. Khenemetneferhedjet Weret királynő színes ékszerei és egzotikus ezüst, arany, lapis lazuli, valamint a minószi Görögországból, Anatóliából és a Levantából importált kerámiaedények.

A látogatók megcsodálhatják II. Montuhotep király kápolnáját, az Abydosból származó Ozirisz istennek szentelt sztéléket, valamint új stílusú sírmodelleket, koporsókat és temetkezési tárgyakat, köztük a Mesehti kormányzó temetéséből származó híres gyűjteményt.

A hetedik, nyolcadik és kilencedik galéria az Új Birodalom korszakának van szentelve, bemutatva Egyiptom terjeszkedő birodalmának dicsőségét. A kiállításon olyan vezírek, katonák és papok szobrai, dokumentumok és személyes tárgyai láthatók, akik kulcsszerepet játszottak Egyiptom uralmának kezelésében. A kincsek között megtalálhatók Ramsessznakht főpap szobrai, akiket Thot isten véd, és Meryré főpap felesége, Iniuy mellett. A látogatók megcsodálhatják II. Ramszesz uralkodó monumentális szobrait, Amarna vallási fővárosának templomi jeleneteit, királyi sírokból származó rejtélyes tárgyakat és Egyiptom elit temetkezéseinek tárgyait.

Az utolsó három galéria a harmadik köztes időszaktól a görög-római korszakig terjed. A kiemelések közé tartoznak a Fayoum mezőgazdasági városaiból származó bútorok és műtárgyak, az elit által használt új edénystílusok, valamint a karnaki Amun templomának szentelt papok számos szobra. A látogatók megtekinthetik a Bab Al-Gasusból származó Amun papjainak és papnőinek gyönyörű koporsóit, a kultusztárgyak Dendera Kincstárát, valamint rézből és bronzból készült templombútorokat és eszközöket, amelyeket szakkarai hatalmas földalatti állattemetőkben használtak.

A fő galériák egy magával ragadó utazásra vezetik a látogatókat Egyiptom gazdag történelmébe, melyet a legmodernebb digitális kijelzők és interaktív installációk egészítenek ki. A tizenkét galéria mindegyike élvonalbeli technológiával rendelkezik, mellyel életre kelti a történelmet.

A digitális médiát, az interaktív kiállításokat és a magával ragadó környezeteket integrálják a kijelzőkbe, hogy fokozzák a történetmesélés élményét” – mondta Abbas. A látogatók dinamikus multimédiás előadásokra számíthatnak, amelyek a történelmi műalkotásokat modern narratív technikákkal ötvözik, vonzóvá és interaktívvá téve az egyiptomi múlton át vezető utazást.

A figyelemre méltó funkciók közé tartozik kilenc digitális adatfolyam, melyek interaktív megjelenítést kínálnak, beleértve a nagyméretű animációkat, a sírjelenetek újraalkotását és a jelentős történelmi események multimédiás értelmezéseit.

A legfontosabb animációs témák a következők:

Piramisépítők: egy nagy képernyős animáció, amely a gízai piramisok dolgozóinak tipikus napját ábrázolja;

Az örökkévalóság házai: vagy a temetési előkészületeket bemutató sírjelenetek az Óbirodalomból;

A punti expedíció: egy íves képernyős animáció, amely egy ősi kereskedelmi küldetést illusztrál;

A két út könyve: az alvilág legrégebbi ismert térképén alapuló animáció; és a

A multikulturális Egyiptom: egy görög-római piactér animációs kikapcsolódása.

A fő galériákon kívül négy kisebb, „barlangnak” nevezett önálló galéria kínál magával ragadó élményeket, melyek mélyebbre ásnak az ókori egyiptomi történelem sajátos aspektusaiban. Ide tartoznak például a Hathor papnői, a királyi sírok a Királyok Völgyében és az ókori Alexandria víz alatti városai, multimédiás kijelzőkkel és rekonstrukciókkal, amelyek életre keltik ezeket a történeteket.

A GEM egyedülálló keveréke a történelmi tárgyaknak és a modern technológiának, és friss, magával ragadó módot kínál a látogatóknak az ókori Egyiptom megtapasztalására. Ahogy Abbas megjegyzi, a fő galériák és digitális innovációik biztosítják, hogy a GEM páratlan felfedezést biztosítson Egyiptom múltjáról, új mércét állítva fel a múzeumok számára világszerte.

Atef Moftah, a GEM Project főfelügyelője elmagyarázta, hogy a vendégek felfedezhetik a múzeum kertjeit, megtekinthetnek egy látványos függő obeliszket, mely II. Ramszesz-hez köthető. A múzeumban természetesen megtalálhatók különböző üzletek, ahol kedvünkre válogathatunk a szuvenírek között. A látogatók átsétálhatnak a múzeum Átriumán, ahol II. Ramszesz kolosszusa, Meneptah győzelmi oszlopa, Szenuszert király tíz ülő szobra és két Ptolemaioszi király és királynő kolosszusa díszíti a helyet.

A Nagy Lépcsőház szintén nyitva áll a nagyközönség számára, ami valójában egy “függőleges galéria” és egy kulcsfontosságú út a múzeumban. Különböző emeletekre lehet felmenni a lépcsőkön és lifteken keresztül, és a Lépcsőház a gízai Piramisok ikonikus panorámájával végződik. A Lépcsőház területe körülbelül 6500 m2. A nagy szobrok és a királysághoz kapcsolódó egyéb tárgyak lenyűgöző méretű csodálatos művészeti alkotások. Különböző, de kapcsolódó témákban jelenítenek meg műkincseket, köztük a Királyi kép, a Királyok és istenek, az Isteni házak és az Utazás az örökkévalóságba. A Nagy Lépcsőházban kiállított kiváló műtárgyak közé tartozik I. Széti király vörös gránitkolosszusa, Hatsepszut királynő szobra, Caracalla római császár szobra, valamint oszlopok és oszlopok, naos (kis szentélyek), fülkék és számos ókori egyiptomi jogdíjnak szentelt obeliszk tetejét.

A GEM a hivatalos megnyitóünnepség után nyitja meg a híres uralkodó, Tutankamon teljes temetkezési gyűjteményét, mely több, mint 5700 tárgyat tartalmaz majd. Az identitás, életmód, temetés, újjászületés és felfedezés témáira felosztva sok most bemutatásra kerülő kincs még soha nem volt látható a nyilvánosság számára. A múzeumban kapnak helyet az uralkodó méltán híres koporsói és a varázslatosan szép, ikonikus halotti aranymaszkja is.

Eissa Zidan, a GEM Restaurációs és Régiségek Transzfer részlegének igazgatója elmondta, hogy a Khufu Bárka Múzeum, egy különálló épület, melyben a Nagy Piramis közelében felfedezett két ősi csónakot fognak kiállítani. Az egyik hajót 2021-ben átvitték a GEM-be eredeti helyéről, a Khufu piramis szomszédságából, míg a második hajó – melynek fagerendáit és tartozékait szintén a fennsíkon lévő eredeti gödréből emelték ki – jelenleg felújítás alatt áll, és a helyreállítás után újra összerakják a hajó darabjait. A második csónak összeszerelését egy egyiptomi-japán szakértői csapat végzi.

“A látogatói élmény fokozása érdekében a hajó összeszerelését japán-egyiptomi restaurátorok végzik majd a múzeumban, a kiállítás helyszínén” – mondta Zidan, hozzátéve, hogy a GEM egyedülálló módon lehetővé teszi a látogatók számára, hogy megcsodálják a hajót, és élőben nézhessék a helyreállítási munkálatokat. Ez a munka valószínűleg csaknem négy év kemény és pontos helyreállítást igényel. „Ez egy kivételes és kihívásokkal teli munka lesz” – tette hozzá.

A GEM világszínvonalú kutatási és megőrzési létesítményei az örökség megőrzésében is vezető szerepet töltenek be. A múzeum műtárgyainak védelmére használt csúcstechnológiával együtt a GEM páratlan látogatói élményt kínál, mely ötvözi az ókori történelmet a modern innovációkkal.

A Grand Múzeum egy igazi különleges látnivaló Egyiptomban. Épp ezért érdemes lesz azoknak is útra kelni Egyiptomba, akik már jártak az országban, hiszen az élmény, amit ez a múzeum adhat, jelenleg kevés múzeum képes csak felülmúlni a világon.

A felnőtt belépőjegy ára: 1200 EGP

A gyermek belépőjegy ára: 750 EGP

(Egypt Forever – Kósa Ildikó)

Pontszám
Kattints a post értékeléséhez!
[Összesen: 1 Átlag: 5]