Egy egyiptomi régészeti misszió egy szfinx formájú mészkőszobrot talált, aminek az arca egy római császár arcát, valószínűleg Claudiust ábrázolja. A szobor fejét nemezkendő fedi, a fejdíszt az ókorban viselték az egyiptomi uralkodók.

A felfedezés a Qena kormányzóságban történt, a Nílus mentén, Dél-Egyiptomban, kb. 50 km-re Luxortól. A szobrot egy római épület romjai között találták, azon a területen, ahol egy szintén római korból származó, Hórusz istennek szentelt templom területén végzett ásatásokat. Már 2014-ben a Luxortól 20 kilométerre északra fekvő shanhuri Isis-templom külső falán is találtak egy metszetet, melyen Claudius császárt fáraónak öltözve ábrázolták, és hieroglifákkal úgy definiálták, mint “Ré fia, a koronák ura” és „Felső- és Alsó-Egyiptom királya, a Két Föld ura”.

Claudius i.sz. 41-től 54-ig uralkodott. Más római császárokhoz hasonlóan soha nem járt Egyiptomban, de ismert, hogy kultuszának felhatalmazásával és ösztönzésével legitimálta a Nílus és az észak-afrikai sivatagi régiók feletti parancsnokságát, így sikerült fenntartania e területek politikai stabilitását.

Pontszám
Kattints a post értékeléséhez!
[Összesen: 0 Átlag: 0]