A modern Egyiptom alapítója, Mohamed Ali pasa (1805-1848) palotája ritka remekmű, mely a természet, az építészet és a művészet elemeit egyesíti. A palota az európai esztétika elemeit ötvözi az iszlám építészettel. Építése 1808-ban kezdődött, amikor Muhammad Ali úgy döntött, hogy megépíti a Shubra külvárost, ami Kairó északi sétánya volt. A palota 1821-ben készült el, és hatalmas, ötven hektáros területen helyezkedett el a kairói Nílus keleti partján fekvő külvárosban. Ma ezt a külvárost Shubra al-Kheimának hívják, a Muhammad Ali-palota pedig Paradicsom-palota vagy Shubra-palota néven vált ismertté.

A palota építészeti terve egy hatalmas kertben összpontosult, ahol különböző épületcsoportok épültek. Kezdetben a palota a Saraya al-Ekama (Lakóház), a Saray al-fasqiyya (Szökőkút Palota) és a Saray al-gabalaya palotából állt. A kertben épült még egy madártorony, egy csónakkikötő, a hidraulikus kerék (Saqqyia), mely a palotát és annak kertjét látta el vízzel, valamint a Shubra istállóként ismert istálló.

A palotákban alkalmazott stílus a 19. századi olasz és francia esztétika karakterét ötvözte közel-keleti elemekkel. Ez volt az első épület Egyiptomban, ahol modern világítási rendszert építettek, tehát amikor Muhammad Ali Pasha megbízta Galloway angol mérnököt, követelmény volt a palota kialakításában, hogy rendelkezzen a korszak legmodernebb technikai kényelmi eszközeivel. A palota kiterjedt restauráláson esett át, és 2005-ben újranyitották és hivatalos delegációk fogadására használták. 2011 után a palota zárva maradt.  De tekintettel az épület történelmi, építészeti és művészeti értékére az Idegenforgalmi és Régiségügyi Minisztérium a Honvédség Műszaki Hatósággal együttműködve 2018-ban újrakezdte a palota helyreállítását.

Pontszám
Kattints a post értékeléséhez!
[Összesen: 3 Átlag: 5]