A spanyol régészek felfedeztek sziklába vésett ptolemaioszi és római sírokat, múmiákat, koporsókat, arany maszkokat és terrakotta szobrokat Minya kormányzóság történelmi városában, Al Bahnasában. A Barcelonai Egyetem és az Ősi Közel-Kelet Intézet spanyol csapatát Maite Mascort és Esther Pons Miladou régészek vezették.
„Az új felfedezés jobban megvilágítja a régió gazdag történelmét, mivel a csapat feltárt egy sor sziklába vájt sírt, melyek mind a Ptolemaiosz-kori (i.e. 305-30), és római kori (i. e. 30 -490) időszakból származnak. A sírok jól reprezentálják a korabeli egyedi temetkezési gyakorlatokat és művészi kifejezéseket” – mondta Mostafa Waziri, a Régiségek Legfelsőbb Tanácsának (SCA) főtitkára.
Az egyik legfigyelemreméltóbb lelet az Isis-Aphrodité istenséget ábrázoló, lombkoronákkal díszített terrakotta szobrok felfedezése. “Ez a lelet arra utal, hogy a város, Al Bahnasa még mindig számos titkot rejteget, melyek feltárásra várnak” – hangsúlyozta Waziri.
Az ásatás során római kori múmiákat is tártak fel, amik egy részét aranyozott és színes temetési maszkok díszítették. Érdekes fordulatként két múmiát találtak, melyeknek a szájába arany nyelvek kerültek – ez az Al Bahnasa római korából ismert jellegzetes vonás, amiről úgy gondolják, hogy az elhunyt igazszavú titulusát volt hivatott szimbolizálni.
“A csapat felfedezett egy romos építményt, amit lenyűgöző rajzok díszítettek. Növények, szőlők és különféle állatok bonyolult részleteit ábrázolták a falakon, mely értékes betekintést nyújthat az Al Bahnasa terület ókori mindennapi életébe” – magyarázta Adel Okasah, a Közép-Egyiptom Régiségek Központi Igazgatási Osztályának vezetője. További izgalmának adott hangot a folyamatban lévő ásatási erőfeszítésekkel kapcsolatban, és megjegyezte, hogy a misszió elhivatottsága és szakértelme még több figyelemre méltó felfedezést ígér az elkövetkező évszakokban.